Jeśli szukasz pięknego i zabytkowego nadmorskiego miasta do odwiedzenia w Polsce, Darłowo jest zdecydowanie warte rozważenia! Położone na wybrzeżu Bałtyku Darłowo szczyci się długą i bogatą historią sięgającą średniowiecza.

Malownicza starówka miasta jest wspaniałym miejscem do zwiedzania, a w okolicy znajduje się również wiele pięknych plaż i parków. Bez względu na to, czy chcesz się zrelaksować, czy zwiedzać, Darłowo jest zdecydowanie warte odwiedzenia!

Darłowo – przeszłość i atrakcje miasta

Darłowo zostało pierwotnie założone przez Krzyżaków w 1251 roku jako wieś rybacka. Prawa miejskie otrzymało w 1343 r. przez króla Władysława Łokietka i weszło w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W całej swojej historii położenie Darłowa miało ogromne znaczenie.

W średniowieczu służyło jako port handlowy między Polską a Niemcami, a także przy głównej drodze z Berlina do Warszawy. Ponadto w czasie II wojny światowej miasto było ważnym portem dla wojsk niemieckich i celem alianckich nalotów bombowych. Choć przeszło przez ciężkie czasy, stare miasto Darłowa do dziś jest pięknym pomnikiem swojej historii!

Główną atrakcją darłowskiej starówki są liczne zabytki, w tym pałace, dwory i wille zbudowane przez bogatych kupców w XVII-XIX wieku. Te piękne budynki można znaleźć zarówno przy ulicach Darłowa, jak i w okolicznych uliczkach. Ratusz to jeden z najwybitniejszych budynków w Darłowie – powstał w 1764 roku i posiada wieżę zegarową z imponującym złotym kogutem na szczycie!

Wokół rynku znajduje się również wiele innych pięknych historycznych budynków, w tym apteka klasycystyczna z 1820 r., apteka klasycystyczna z 1832 r. oraz Muzeum Miejskie (zbudowane w 1911 r.). Jeśli interesujesz się architekturą, warto odwiedzić Stare Miasto w Darłowie!

źródło: https://darlowko24.pl/ – portal regionalny