O latarniach morskich w Polsce. Warto odwiedzić takie oto latarnie morskie znajdujące się w naszym kraju. Gdzie się znajdują i jakie są?

1). Rozewie (po drodze do Władysławowa)

Kiedy wybudowano tę latarnię w 1822 roku, statki nie myliły już Rozewia z Helem i nie osiadały na mieliznach. A że stoi na wysokim klifie, jej światło jest widoczne na odległość 40 km. Wybudowano ją bowiem według zasad znanych już w starożytności – kiedy palono ogniska na wzniesieniach, żeby płomień był widoczny na pełnym morzu. Na wierzchołku latarni znajduje się Muzeum Latarnictwa.

2). Kołobrzeg (latarnia jak fort)

Kiedy będziemy w Kołobrzegu, trudno jej nie zauważyć – znajduje się tuż przy nabrzeżu i przypomina budowlę obronną, bo postawiono ją na platformie dawnego fortu. Do dziś pełni funkcję nawigacyjną, ale możemy ją też zwiedzać. To będzie frajda nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci, bo powinny pokonać schody bez trudu (jest 109 stopni). A po jej zwiedzaniu dzieci pewnie chętnie odwiedzą znajdujące się obok latarni Muzeum Myszy (bilety: 20 i 15 zł – normalny i ulgowy) lub Muzeum 6D przy promenadzie, gdzie możemy wziąć udział w dawnych rejsach starymi statkami.

3). Sopot (widok z molo)

Po molo chętnie spacerują kuracjusze i turyści o każdej porze roku. Latarnia morska, która też widoczna jest z molo, ma niespotykaną historię, bo tak naprawdę jest kominem. Cały artykuł o latarni morskiej w Sopocie znajdziemy na www.naszsopot.pl. Dodajmy, że pełniła kiedyś taką funkcję przy zakładzie dla kuracjuszy. Ale była też punktem nawigacyjnym dzięki zainstalowanemu światłu (miało ono zasięg ponad 30 km).

4). Świnoujście (kurort na wyspach)

Uzdrowiskowy klimat i szeroka plaża sprawiają, że chętnie odwiedzamy to miejsce. A gdy już tu będziemy, warto odwiedzić latarnię morską – najwyższą w Polsce, ma ponad 65 metrów. Wysyłane przez nią światło widoczne jest na morzu na odległość 46 km. Teraz można ją zwiedzać, ale aby się na nią wspiąć, trzeba pokonać ponad 300 krętych stopni. Jednak na górze czeka nas nagroda: widok na morze po horyzont i na słynny wiatrak Stawa Młyny. Kiedy starczy nam sił, warto dojść do falochronu, aby zrobić sobie zdjęcie przy białym wiatraku, symbolu Świnoujścia.

Dodatkowa uwaga – warto wyjść na balkon okalający latarnię w Rozewiu, bo ze szczytu zobaczymy niezwykły widok: fragment morza, kamienistą plażę i rezerwat przyrody.