Z obserwacji preferencji turystycznych Polaków, którzy pragną spędzić czas za granicami kraju wynika, że nadal szukamy wypoczynku w ciągu roku, w miejscach egzotycznych. Z całego świata wybieramy miasta blisko plaży, hotele gdzie znajdzie się woda idealna do kąpieli zarówno w basenie jak i morzu czy oceanie. Ważna jest także oczywiście pogoda. Słońce przez większość pobytu, dużo ciepła, odpowiednia wilgotność powietrza i sprzyjające temperatury powietrza w ciągu dnia i nocy. Gdzie najlepiej jechać na wakacje, aby przeważała słoneczna pogoda? Zdecydowanie warto jechać na Malediwy, gdzie temperatura powietrza i temperatura wody przez cały czas jest podobna i przez cały rok utrzymuje się w granicach 28 stopni. Do tego opady deszczu są tu spore, ale krótkotrwałe, jeśli jedziesz porą deszczową. Jaka pogoda Malediwy utrzymuje się cały rok? Czy spotkamy tu duże opady, silne wiatry, gwałtowne burze? Czy jest tu ciepło i wilgotno? Na jakie temperatury możesz liczyć? Jak najlepiej spędzić tu dzień? Na jakie minimum pogody możesz liczyć? Co musisz wiedzieć o Malediwach?

Malediwy – rajskie wyspy idealne nie tylko dla surferów

Malediwy – turkusowe morze, plaże z białym piaskiem, luksusowe hotele z all inclusive… Jeśli marzą ci się rajskie wakacje, obranie kierunku na Malediwy to zdecydowanie dobry pomysł, nie tylko ze względu na ciepłe temperatury.

Malediwy to archipelag wysp, położonych na Oceanie Indyjskim. 1200 wysp, 26 atoli i klimat równikowy wilgotny. Możesz się tu cieszyć pięknymi widokami, a większość hoteli znajduje się z naprawdę urokliwych miejscach i dysponuje licznymi atrakcjami, stanowiąc indywidualne centra wypoczynku.

To, co przyciąga turystów to prawie niezmienne warunki pogodowe, dzięki którym, roczna temperatura waha się między 27-30 stopni Celsjusza, a temperatura wody ok 28 stopni.

Umiejscowienie wysp sprawia, że pogoda zmienia się tu nieco w okresie deszczowym, a na pogodę archipelagu wpływ ma monsun południowo – zachodni oraz monsun północno – wschodni.

Idealna pora na wakacje na Malediwach to polska zima – styczeń, luty i marzec, gdy deszcz nie występuje często. Z drugiej strony, nasza wiosna, lato, czy jesień to okres możliwości gwałtownych burz na wyspach, a jednocześnie okres, poza porą suchą, gdy w hotelach znajdziesz niższe ceny za pobyt.

Mimo zmian pór roku, temperatura rzadko zmniejsza się poniżej 29 c czy 30c, dlatego warto rozważyć spędzenie zimy poza krajem. Jak bardzo jednak pogoda Malediwy definiuje tu wypoczynek?

Najlepszy kurort na świecie – co możesz robić na Malediwach?

Malediwy to małe wyspy, więc nic dziwnego, że przede wszystkim korzystamy tu z atrakcji, jaką oferują hotele. Ale Malediwy to także białe laguny, przepiękne plaże o miękkim piasku czy turkusowe morze. Znajdziesz tu też sławne domki na wodzie, umiejscowione na plaży lub na palach. W przytulnych bungalowach często znajdziemy podłogi ze szkła, dzięki którym będziemy podziwiać morski świat pod podłogą.

To także idealne miejsce do nurkowania czy snurkowania. Zapewnia to krystalicznie czysta woda, przepiękna rafa koralowa, wraki statków, bogactwo flory i fauny, na czele z wieloma gatunkami ryb,.

Jeśli nie przekonuje cię zanurzenie się w morskim świecie, możesz wybrać podróże motorówką na wędkowanie, katamaranem po atolach czy łódkami z wyspy na wyspę. W przypadku wielu organizowanych rejsów, możesz zobaczyć delfiny, zjeść kolację na bezludnej wyspie czy podziwiać zachody słońca.

Jeśli lubisz zwiedzanie, możesz zobaczyć stolicę kraju Male, o kilometrze szerokości i długości 2 kilometrów. Jest tu port morski, lotnisko, Pałac Prezydencki, Meczet Piątkowy czy Muzeum Narodowe.

Warto odwiedzić plażę w atolu Baa, na wyspie Mudhdhoo. Obecne są tu małe organizmy roślinne, emitujące niebieskie światła, co przypomina miliony gwiazd przeniesione z nieba.

Ciekawym atolem jest Seenu z rafami koralowymi, palmami i lagunami, gdzie na wielu kursach nurkowania zobaczysz niezwykłe zatopione skarby.

Warto też zdobyć pozwolenie na wyjazd do wyspy Fuamulaku. Rosną tu drzewa owocowe tj. mango, pomarańcze, ananasy, za zatem mnogość zapachów, kolorów i smaków. Znajdziesz tu również spore jeziora, rezerwat i centrum nauki.

Wiatr, temperatura średnio uciążliwa, ryzyko opadów, wilgotność – klimat i pogoda na Malediwach

Opisując Malediwy pogoda jest tu różnorodna oparta o pory roku. Jednak nie ma tu 4 pór roku jak w Polsce. Jak na klimat równikowy mamy tu za to porę suchą oraz deszczową. Na tę drugą wpływają znacznie, występujące tu monsuny.

Sezon na Malediwach to sezon niski i sezon wysoki. Sezon niski trwa tu od maja do października, naznaczony jest monsunami. Opady są obfite, temperatury na stałym poziomie, ale wody potrafią być wzburzone. Teoretycznie nie jest to atrakcyjny czas na odpoczynek, aczkolwiek w tej porze na Malediwach doświadczysz najpiękniejszych zachodów słońca. Deszcze bywają częste, ale trwają tu ok godziny, dwóch, by potem móc nadal cieszyć się z ciepłej i wilgotnej aury. Pamiętaj, że wilgotność sięga tu nawet 80%!

Sezon wysoki, trwający od listopada do kwietnia to czas cichego oceanu, pełnego słońca i możliwości opalania się. To czas pogody stabilnej, wręcz nudnej, z niemal nie występującym wiatrem.

Kiedy zatem najlepiej wybrać się na Malediwy? Koniecznie sprawdź na naszej stronie miesięczne zestawienie warunków pogodowych. Tak naprawdę jednak, Malediwy są atrakcyjnym miejscem na wypoczynek przez cały rok. Każda pora ma swoje wady i zalety. Jeśli lubisz pogodę różnorodną, wybierz okres deszczowy, tym bardziej, że ceny pobytu są wtedy niższe. Jeśli jednak zależy ci na spokoju, przewidywalności i idealnej wręcz aurze – wybierz się na wyspy podczas polskiej zimy.