Rozwój lotnictwa w ogromny sposób przyczynił się do niebywałej wręcz poprawy komfortu podróżujących z całego świata. Lot samolot jest nie tylko relatywnie tańszy względem jazdy samochodem – głównie ze względu na wysokie ceny benzyny – lecz, co chyba najistotniejsze, pozwala dostać się nam w dowolne miejsce na świecie w stosunkowo krótkim czasie. Nie dziwi więc, że decydując się na podróż choćby do innego miasta, wiele osób rezygnuje z autobusów, pociągów czy własnego środka transportu na rzecz lotu samolotem. Niestety, o ile podróż samolotem jest dosyć komfortowa i bezpieczna, tak wiele osób boryka się z ogromnym strachem, który wręcz uniemożliwia im wejście na pokład.

Statystyki.

Chyba najprostszym sposobem na to, by dowieść, że lot samolotem jest całkowicie bezpieczny, będzie sięgnięcie po zwyczajne statystyki. Bazując na nich – prawdopodobieństwo odniesienia śmierci wskutek katastrofy lotniczej jest równe 1 do 29 milionów. Co więcej – niemal 999 999 na milion lotów samolotem przebiega bez żadnych zakłóceń, do których to – na przykład – zaliczyć możemy awarię. Dla porównania mamy większą szansę wygrać główną kwotę w słynnym losowaniu lotto, aniżeli odnieść śmierć wskutek katastrofy lotniczej. Prawdopodobieństwo wygrania głównej nagrody w popularnym totolotku wynosi bowiem 1 do 14 milionów.

Technologia.

Obecnie samoloty są dosłownie wypełnione po brzegi najnowocześniejszą technologią, która w znaczącym stopniu wpływa na bezpieczeństwo pasażerów i załogi. Mowa tu, na przykład, o specjalistycznych systemach, które mają za zadanie informować pilotów o wszelkich nieprawidłowościach i zdarzeniach. Również i sama załoga to doskonale wyszkoleni specjaliści, a firmy lotnicze posiadają opracowane procedury na wypadek niemal jakiegokolwiek nieoczekiwanego zdarzenia.