Wakacje to uwielbiany przez niemal wszystkich czas, w końcu bowiem mamy wyczekiwaną od dawna okazje do należytego odpoczynku i relaksu. Zdarza się jednak, że te bajeczne wręcz chwilę potrafią stosunkowo zmienić się w istny koszmar. Czego więc należy unikać i o czym pamiętać, żeby z urlopu wrócić wypoczętym i szczęśliwym?

Uwaga na słońce!

Wylegiwanie się na plaży w blasku słońca i opalanie ciała to aktywność uwielbiana przez wiele osób – niestety, o ile słońce potrafi mieć zbawienny wpływ na nasz organizm, choćby poprzez dostarczanie mu witaminy D, tak stosunkowo szybko może nam zagrozić. Oparzenia słoneczne to częsta przypadłość turystów, którzy za bardzo przesadzili ze słońcem – z tego względu radzimy stosować specjalne kremy z filtrem UV. Największym niebezpieczeństwem, jakie niesie za sobą słońce, jest oczywiście udar słoneczny, na który narażone są w szczególności osoby starsze – może on jednak dotknąć również osób w swoistym kwiecie wieku. Zawsze więc należy zachować zdrowy rozsądek i nie narażać się na zbytnią ekspozycję na słońce.

Zatrucia pokarmowe.

Wakacje to nie tylko czas wypoczynku, lecz także jedzenia smakowitych – i wcześniej nieznanych – potraw. W szczególności, gdy naszym celem podróży jest miejsce o zgoła odmiennej kulturze. Niestety, wielu turystów może również borykać się z dokuczliwymi biegunkami i zatruciami pokarmowymi – z tego względu zawsze starannie dobierajmy miejsce, w którym będziemy się stołować. Warto także wyposażyć naszą apteczkę w odpowiednie leki.