Wakacyjne plany nie muszą wiązać się z koniecznością poszukiwania zastępczego domu tymczasowego, czy też opiekuna dla naszego czworonoga. W podróże coraz chętniej zabieramy bowiem nasze psy, które nie tylko jeszcze bardziej umilają nam czas, lecz także zapewniają możliwości dodatkowej rozrywki. O ile w przypadku wakacji na terenie naszego kraju nie musimy się martwić praktycznie niczym – wystarczy jedynie zapewnić zwierzęciu odpowiedni komfort podróży, jak i zadbać o jego, nasze i osób postronnych bezpieczeństwo, tak w przypadku zagranicznych wyjazdów sprawa się nieco komplikuje. Przekroczenie granicy może się wiązać z koniecznością wyrobienia paszportu dla naszego psa – czym więc jest taki dokument, jak go zrobić i w jakim celu?

Czym jest paszport dla psa?

Paszport dla psa to po prostu dokument identyfikacyjny, który jest niezbędny podczas przemieszczenia się pomiędzy granicami poszczególnych państw na terenie Unii Europejskiej. Zawiera on informacje dotyczące aktualnych i obowiązkowych szczepień, podawanych leków, cech szczególnych zwierzęcia, numeru chipu. Taki paszport może zostać wystawiony nie tylko psom, lecz także kotom i fretkom. Oprócz kwestii czysto identyfikacyjnych jest to również dokument będący swego rodzaju świadectwem zdrowia zwierzęcia – innymi słowy, potwierdzeniem, że pies jest całkowicie zdrowy.

Jak wyrobić paszport?

Wyrobienie paszportu dla psa jest możliwe u niemal każdego weterynarza, wystarczy więc zapytać o taką usługę. Uzyskanie takiego dokumentu wiążę się jednak z koniecznością nadania psu numeru identyfikacyjnego, na przykład poprzez wszczepienie chipu lub wykonanie tatuażu. Kolejnym wymogiem jest ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie – warto również wiedzieć, że niektóre kraje Unii Europejskiej mogą wymagać zaświadczeń o dodatkowych szczepieniach na inne choroby. Koszt wyrobienia takiego paszportu oscyluje w okolicach kilkudziesięciu złotych – oprócz usługi chipowania i szczepienia.