Jest jednym z ciekawszych punktów na mapie województwa dolnośląskiego, a wycieczki po najbliższej okolicy tego miasta to doskonała okazja do aktywnego i ciekawego spędzenia wolnego czasu – zarówno podczas dłuższego urlopu, jak i w trakcie weekendowego wypadu. Złoty Stok to niewielkie, acz malownicze i pełne atrakcji, cennych zabytków oraz szlaków turystycznych miasteczko. Nie dziwi więc, że corocznie jest tak chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski.

Złoty Stok i jego miejsce na mapie Polski.

Złoty Stok już samym swym położeniem przyciąga turystów, którzy marzą o wypoczynku przy akompaniamencie malowniczej scenerii. Wspaniałe krajobrazy Przedgórza Paczkowskiego są bez wątpienia wielkim walorem tego miasta, kuszą też pobliskie Góry Złote, które można poznawać dzięki licznym szlakom pieszym, które to rozpoczynają się właśnie na terenie Złotego Stoku. Coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa oraz liczne atrakcje turystyczne sprawiają, że dla osób lubiących zabytki i górskie wędrówki, miasto to staje się rewelacyjnym miejscem na urlop w Sudetach.

Z kart historii.

Dzieje Złotego Stoku sięgają czasów średniowiecza. Wiadomo, że jest to najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce, o czym najlepiej przypomina tutejsze muzeum. Najstarsze pamiątki, związane z wydobywaniem złota w tym miejscu, pochodzą z X stulecia. W XIV wieku niewielka, górnicza osada, otrzymała prawa miejskie, choć w istocie lokacja miasta mogła nastąpić jeszcze w XIII wieku. Początkowo Złoty Stok stanowił część piastowskiego księstwa ziębickiego, następnie – księstwa świdnickiego. Z czasem, podobnie jak większość ziem śląskich, miasto stało się częścią państwa czeskiego oraz monarchii Habsburgów. W połowie XVIII wieku Złoty Stok został przyłączony do Prus. W granice państwa polskiego wrócił dopiero po II wojnie światowej, stając się ważnym ośrodkiem turystycznym.

Częste zmiany przynależności państwowej nie zaszkodziły lokalnej gospodarce. Już pod koniec XV wieku Złoty Stok stał się ważnym ośrodkiem, o czym najlepiej świadczy nadanie mu rangi Wolnego Miasta Górniczego. Najpomyślniejszym okresem w dziejach tutejszej kopalni okazał się wiek XVI. W tym czasie powstała tu mennica, w której wybijano monety aż do początków XVII stulecia. Również w XVI wieku do miasta tego przybył aptekarz Hans Scharffenberg, który z kopalnianych hałd postanowił uzyskiwać arsen i rozwinął produkcję arszeniku. Arsen wydobywano tu jeszcze po II wojnie światowej, jednak w latach 60-tych XX wieku ostatnie kopalnie zostały zamknięte. Dla Złotego Stoku oznaczało to szereg istotnych zmian. W ich efekcie górnicze miasto zaczęło się stopniowo przekształcać w ważny punkt dla turystów. Jakimi walorami ten ośrodek może zachęcić letników do spędzenia wakacji właśnie w tej części Dolnego Śląska?

Złoty Stok i jego atrakcje

W czasie wycieczki po tym mieście, każdy z nas może w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę z zakresu historii. Złoty Stok do dziś zachwyca historycznym układem urbanistycznym oraz tak pięknymi zabytkami, jak neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP oraz renesansowy kościół Najświętszego Zbawiciela. Zachwycić mogą piękne kamieniczki przy rynku oraz gmach mennicy, wzniesionej w centrum miasta w XVI stuleciu. Na terenie tego miasta znajduje się aż 20 zabytków, które zostały wpisane do rejestru zabytków – jak więc widzimy, w Złotym Stoku jest co zwiedzać.

Ciekawą atrakcją jest także Kopalnia Złota, która to znajduje się w dawnej kopalni, a jakże, złota oraz arsenu. Od 1996 stanowi jednak atrakcję turystyczną. Na zwiedzających czeka, między innymi, przepływ łodziami po zalanej sztolni, wystawa minerałów i dawnych urządzeń kopalnianych.

Nie brak tu również atrakcji dla tych, którzy lubią wolny czas spędzać w aktywny sposób. Piesze wycieczki po Górach Złotych oraz wędrówki szlakiem gwarków to najciekawsze propozycje dla wędrowców. Jest to pasmo górskie, które położone jest w Sudetach Wschodnich. Najwyższym szczytem Gór Złotych – po stronie czeskiej – jest Smrek, a na naszych ziemiach – Postawna. Góry Złote rozciągają się na długości ponad 55 kilometrów, zarówno na terenie Czech, jak i Polski.

Na miłośników przyrody czeka tu Hałda Storczykowa – ciekawy użytek ekologiczny, obok którego nie można przejść obojętnie. Warto też odwiedzić Średniowieczny Park Techniki oraz Leśny Park Przygody Skalisko. Turystyczną wizytówką Złotego Stoku wciąż jednak pozostaje Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, urządzone na terenie dawnej kopalni złota.

Podsumowanie.

Dla tych, którzy chcą spędzić niezapomniany urlop w Sudetach, Złoty Stok z całą pewnością okaże się doskonałym wyborem. W tym mieście panuje wspaniała atmosfera, a wycieczki po okolicznych górach każdemu z nas sprawią wiele radości. Wspomnijmy także, że miasto to jest położone tuż przy samej granicy polsko – czeskiej, co sprawia, że bez problemu możemy zorganizować wycieczkę do naszych południowych sąsiadów, gdzie zakosztujemy tamtejszych dań, piwa.